Integrator JPK VAT

W celu usprawnienia pracy w biurze rachunkowym, system MojeBiuro24.pl posiada funkcje integratora JPK_VAT. W przypadku gdy klient nie wystawia dokumentów sprzedaży bezpośrednio w systemie, w celu wygenerowania JPK_VAT w formacie który można przesłać do MF, pracownicy biura mogą skorzystać z opcji jaką jest scalanie JPK_VAT. Sprawdź, jak działa integrator JPK_VAT!

Integrator JPK_VAT - co to jest?

Plik JPK_VAT, który przesyłany jest do MF, musi mieć postać wyłącznie jednego kompleksowego pliku zawierającego dane z rejestru sprzedaży i zakupów VAT. Dotychczas konieczne było księgowanie każdej pojedynczej faktury sprzedaży w sytuacji gdy klient nie wystawiał faktur w systemie MojeBiuro24.pl. Obecnie wystarczy, że klient dostarczy do biura plik JPK_VAT zawierający faktury sprzedaży wygenerowany z własnego systemu do wystawiania faktur, ponieważ integrator JPK_VAT pozwala na scalenie częściowych JPK_VAT.

Integrator JPK VAT dostępny jest wyłącznie na kontach klientów, którzy posiadają wykupiony pakiet. Nie jest on dostępny w okresie 30-dniowego, darmowego dostępu. Schemat przedłużania pakietów znajduje się w artykule: Przedłużanie pakietów w biurze rachunkowym

Jak pobrać JPK_VAT sprzedaży w przypadku korzystania z konta na wFirma.pl?

W sytuacji gdy klient posiada własne konto w systemie wFirma.pl w pakiecie Zarządzanie sprzedażą (pakiet ten nie umożliwia podpięcia konta do biura rachunkowego) może wygenerować plik JPK_VAT sprzedaży.

W tym celu, klient musi po zalogowaniu na konto, przejść do zakładki PRZYCHODY » REJ. SPRZEDAŻY VAT ustawić żądany okres pod tabelą i z górnego menu wybrać opcję POBIERZ JPK VAT.

integrator jpk vat

Jak działa integrator JPK VAT?

W celu importu pliku JPK_VAT dotyczącego faktur sprzedaży należy na koncie klienta przejść do zakładki: EWIDENCJE » REJESTR VAT SPRZEDAŻY, wybrać okres pod tabelą a następnie z górnego menu wybrać opcję IMPORTUJ Z JPK VAT.

integrator jpk vat

W oknie które importu rejestru sprzedaży w formacie JPK VAT należy wybrać etykietę a następnie kliknąć w opcję PRZEGLĄDAJ aby załączyć plik.

integrator jpk vat

Importowany plik musi mieć format XML wymagany przez MF. Dodatkowo, z pliku JPK VAT zostaną zaimportowane wyłącznie faktury sprzedaży VAT.

Weryfikacja zaimportowanych wpisów

Po przeprowadzeniu importu JPK VAT możliwe jest wyfiltrowanie dodanych wpisów. W tym celu należy przejść do zakładki: EWIDENCJE » REJESTR VAT SPRZEDAŻY gdzie w prawym dolnym rogu tabeli należy wybrać z listy filtr IMPORT JPK VAT.

integrator jpk vat

Jeżeli po zaimportowaniu pliku JPK VAT sprzedaży zostanie wykryty błąd, wystarczy zaznaczyć na liście dodany wpis w rejestrze sprzedaży VAT i z górnego menu wybrać opcję MODYFIKUJ » USUŃ.

integrator jpk vat

Nie można modyfikować wpisów, które zostały zaimportowane na podstawie pliku JPK_VAT sprzedaży.