JPK V7 - Jednolity Plik Kontrolny dla Rejestrów VAT

Od października 2020 roku wszyscy czynni podatnicy VAT będą zobowiązani do comiesięcznej wysyłki do urzędu JPK VAT. Platforma wfirma dla biur rachunkowych umożliwia wygenerowanie oraz wysyłkę JPK V7 bezpośrednio z systemu. Czynności te może wykonać wyłącznie opiekun i szef biura rachunkowego.

Jak wygenerować JPK V7?

Jednolity Plik Kontrolny JPK V7 może zostać wygenerowany w systemie z dwóch poziomów:

  1. Bezpośrednio na koncie klienta

W celu wygenerowania JPK V7 należy przejść na koncie klienta do zakładki START » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY » DODAJ » DODAJ JPK V7. W kolejnym oknie należy wybrać okres oraz cel złożenia pliku.

JPK VAT - dodawanie w systemie

  1. Poprzez masowe wygenerowanie JPK_V7 dla wybranych klientów

Aby wygenerować JPK V7 jednocześnie dla wybranych lub wszystkich klientów należy w panelu głównym, w zakładce FIRMY zaznaczyć firmy na liście a następnie z górnego paska menu wybrać opcję WYLICZENIA » GENERUJ JPK V7.

JPK VAT - generowanie dla wielu klientów

Wysyłka JPK V7 do urzędu

System umożliwia bezpośrednią wysyłkę do urzędu wygenerowanego pliku. W tym celu należy przejść do zakładki START » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY, zaznaczyć wygenerowany plik JPK_V7 na liście i z górnego paska menu wybrać opcję WYŚLIJ/EKSPORTUJ, a następnie WYŚLIJ DO MF.

JPK VAT a sposób weryfikacji pliku

Opiekun lub szef biura mają możliwość wysyłki JPK V7 za pomocą:

  • WŁASNY PODPIS

JPK VAT - wysyłka własnym podpisem

  • BEZ PODPISU (kwotą przychodu) 

JPK VAT - wysyłka przychodem

Podpowiedź odnośnie kwoty przychodu można znaleźć pod linkiem: Deklaracje - podpisywanie deklaracji przychodem w 2020 roku.

  • ePUAP.

JPK VAT - wysyłka ePUAP

Jak pobrać UPO po wysyłce JPK V7?

Po prawidłowej wysyłce JPK_V7 do urzędu obok pliku w danym miesiącu pojawi się ikona zielonej koperty. Oznacza to, że możliwe jest pobranie UPO. W tym celu należy zaznaczyć JPK_V7 na liście i z górnego paska menu wybrać opcję POBIERZ UPO.

JPK VAT - pobieranie UPO

Możliwe jest również masowe pobranie UPO dla wysłanych do urzędu plików JPK V7 klientów. W tym celu należy przejść na koncie biura rachunkowego do zakładki START » DEKLARACJE KLIENTÓW » SKARBOWE, zaznaczyć na liście wygenerowane wcześniej JPK V7 klientów i z górnego paska menu wybrać opcję POBIERZ UPO.

JPK VAT dla rejestrów VAT

Zapoznaj się z wszystkimi zmianami podatkowymi które weszły w 2020 roku, w tym największą dotyczącą nowego obowiązku oznaczania kodami GTU sprzedaży w JPK V7