Kalendarz pracy u pracowników
Układanie harmonogramu czasu pracy dla zatrudnionych pracowników często jest wyzwaniem dla pracodawców, pomocna w tym może okazać się funkcja kalendarz. Dzięki niej w systemie MojeBiuro24 istnieje możliwość utworzenia indywidualnego kalendarza dla pracownika lub grupy pracowników.
Indywidualny kalendarz
Wprowadzanie nowego kalendarza odbywa się w zakładce USTAWIENIA » INNE » KADRY, następnie po pojawieniu się okna wybrać DODAJ KALENDARZ.
Pojawi się okno Dodawanie kalendarza gdzie należy wprowadzić nazwę oraz wymiar czasu pracy, dla którego przypisany jest dany kalendarz. Po kliknięciu ZAPISZ otworzy się okno Szczegóły kalendarza, gdzie kliknięcie DODAJ HARMONOGRAM powoduje możliwość wprowadzenia daty początkowej harmonogramu, godzin nominalnych oraz nocnych.
Podczas wprowadzania harmonogramu należy zwrócić uwagę że po wprowadzeniu daty początkowej może zmienić się dzień tygodnia jaki rozpoczyna tydzień.
W przypadku umów o pracę zawieranych w trakcie miesiąca początek harmonogramu powinien przypadać na pierwszy dzień miesiąca. Wówczas wynagrodzenie dla takich umów zostanie naliczone proporcjonalnie. W sytuacji gdy umowy przedłużane są w trakcie miesiąca, oraz gdy rozkład ulega zmianie należy dodać nowy wpis w harmonogramie.
Wybór kalendarza w umowie o pracę
Wprowadzony kalendarz w USTAWIENIACH można przypisać do umowy o pracę podczas jej dodawania KADRY»UMOWY»DODAJ UMOWĘ. W trakcie dodawania umowy można także dodać nowy kalendarz, po kliknięciu “Nowy kalendarz” otworzy się okno Dodawania kalendarza.
Własne kalendarzem można definiować jedynie do umów i aneksów zawartych do 1 stycznia 2019r.
W umowach o pracę domyślnie ustawiony jest kalendarz uniwersalny. W jego przypadku harmonogram czasu pracy jest standardowy, czyli praca dobywa się w dni robocze (poniedziałek - piątek) w stałych godzinach proporcjonalnych do wymiaru etatu.
Zmiany w kalendarzu
Utworzone kalendarze można zmieniać w USTAWIENIA » INNE » KADRY w oknie INNE - KADRY należy zaznaczyć kalendarz i wybrać MODYFIKUJ. W pierwszym oknie zmienia się nazwę kalendarza oraz wymiar etatu,a po zapisaniu zmian w oknie Szczegóły kalendarza można wprowadzić zmiany w już istniejącym harmonogramie lub dodać nowy.
Przykład 1.
Pracownik z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym zatrudniony jest na pełen etat wiec powinien on pracować po 7 godzin dziennie. Dzięki dodaniu w zakładce USTAWIENIA » INNE » KADRY nowego kalendarza gdzie według harmonogramu pracownik pracuje od poniedziałku do piątku po 7 godzin na grafiku pracownika zostały wprowadzone zmiany i widnieje 7 godzin.
Przykład 2.
Zatrudniono pracownika na ½ etatu, który ma pracować w systemie weekendowym. Według ustaleń harmonogram jego pracy na 1 kwartał 2019 wygląda następująco:
-
styczeń: w soboty pracuje po 12 godzin, a w niedzielę po 8 godzin,
-
luty: w soboty ma być w pracy po 8 godzin, w niedzielę po 12 godzin,
-
marzec: w soboty i niedziele ma zaplanowaną pracę po 10 godzin, w tym 8 godzin to praca w godzinach nocnych.
Za planowanie czasu pracy odpowiada pracodawca, powinien on precyzyjnie określić wymiar czasu pracy dla osób pracujących w obniżonym wymiarze czasu pracy.