Korekta podatku naliczonego od nabyć środków trwałych
W niektórych sytuacjach m.in. w przypadku zmiany sposobu wykorzystania środków trwałych firmy w związku z powrotem do zwolnienia z VAT, konieczna może okazać się korekta podatku naliczonego od nabyć środków trwałych, którą podatnicy powinni wykazać w deklaracji VAT.
Szczegółowe informacje dotyczące okresów i zasad wyliczania korekty podatku naliczonego od nabyć pojazdów będących środkami trwałymi można znaleźć w artykułach:
- Korekta VAT w związku ze zmianą wykorzystywania samochodu
- Wycofanie samochodu osobowego z firmy - skutki w VAT
Jak dokonać korekty podatku VAT naliczonego od nabyć środków trwałych?
Obliczoną poza systemem wartość korekty VAT należy wprowadzić w zakładce EWIDENCJE » REJESTR VAT ZAKUPU » DODAJ WPIS, gdzie w podzakładce ZAAWANSOWANE, po zaznaczeniu okienka KOREKTA PODATKU NALICZONEGO OD NABYĆ ŚRODKÓW TRWAŁYCH pojawi się dodatkowe pole - PODATEK NALICZONY, w którym należy wprowadzić kwotę korekty in minus lub in plus.
Wprowadzona do systemu korekta podatku naliczonego od nabyć środków trwałych zostanie ujęta w deklaracji VAT w części Podatek naliczony - do odliczenia, w polu Korekta podatku naliczonego od nabyć środków trwałych.
Korekta podatku naliczonego od nabyć środków trwałych w KPiR
W celu ujęcia korekty podatku naliczonego od nabyć środków trwałych w KPiR należy wystawić w systemie dowód wewnętrzny (DW):
-
dla korekty podatku naliczonego in minus należy wystawić DW dokumentujący wydatek poprzez zakładkę WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » DOWÓD WEWNĘTRZNY. Tak wystawiony dowód wewnętrzny zostanie ujęty w kolumnie 13 KPiR - Pozostałe wydatki.
- dla korekty podatku naliczonego in plus należy wystawić DW dokumentujący przychód poprzez zakładkę PRZYCHODY » INNE PRZYCHODY » DODAJ INNY PRZYCHÓD » POZOSTAŁE PRZYCHODY (DW). Tak wystawiony dowód wewnętrzny zostanie ujęty w kolumnie 8 KPiR - pozostałe przychody.