Pobieranie UPO dla JPK jako potwierdzenie wysyłki JPK

Dokonuję z systemu mojebiuro24.pl wysyłki plików JPK VAT moich klientów. Chciałabym mieć potwierdzenie wysyłki JPK do Ministerstwa. Czy masowe pobieranie UPO dla JPK jest możliwe w systemie?

Małgorzata, Łódź

 

Wszyscy czynni podatnicy VAT od stycznia 2018 roku są zobowiązani do wysyłki pliku JPK_VAT do Ministerstwa Finansów. System mojebiuro24.pl umożliwia wygenrowanie i wysyłkę pliku, o czym więcej w artykule: JPK VAT - Jednolity Plik Kontrolny dla Rejestrów VAT. Co ważne, podatnicy którzy chcą mieć pewność, że plik został poprawnie wysłany mają do dyspozycji funkcję umożliwiającą pobieranie UPO dla JPK.

Pobieranie UPO dla JPK VAT możliwe jest w momencie, gdy przy wysłanym pliku pojawia się zielona koperta oznaczająca, że plik został dostarczony do MF. Jeżeli koperta ma kolor czerwony to informuje użytkownika o tym, że plik nie został wysłany i należałoby zapoznać się z przyczyną błędu poprzez pojawiający się kod wysyłki, a następnie ponowne przesłanie dokumentu.

Potwierdzenie wysyłki JPK VAT czyli jak pobrać UPO?

W systemie można wygenerować potwierdzenie wysyłki JPK VAT czyli tzw. UPO na dwa sposoby: bezpośrednio z konta klienta lub konta biura rachunkowego.

Aby pobrać UPO z konta klienta należy po zalogowaniu na konto wybranego klienta przejść do zakładki: START » PODATKI » JEDNOLITY PLIK KONTROLNY, gdzie należy zaznaczyć wcześniej wygenerowany plik i z górnej belki wybrać opcję Pobierz UPO.

potwierdzenie wysyłki jpk

Po kliknięciu w tą opcję na dysk komputera zostanie pobrane UPO. Składa się z dwóch elementów:

  • UPO w formacie XML,

  • wizualizacja UPO w formacie PDF.

W celu wygenerowania potwierdzenia UPO dla pliku JPK VAT z kokpitu biura rachunkowego należy po zalogowaniu na konto biura przejść do zakładki: START » DEKLARACJE KLIENTÓW » SKARBOWE, gdzie należy zaznaczyć wygenerowany JPK VAT i skorzystać z opcji Pobierz UPO. Dzięki temu, potwierdzenie zostanie zapisane na dysku komputera.

potwierdzenie wysyłki jpk

Masowe pobieranie UPO dla JPK VAT

System mojebiuro24.pl umożliwia również masowe pobieranie UPO dla JPK. W tym celu szef biura na koncie biura rachunkowego powinien przejść do zakładki: START » DEKLARACJE KLIENTÓW » SKARBOWE, gdzie należy zaznaczyć wszystkie pliki JPK VAT, dla których użytkownik chce wygenerować potwierdzenie wysyłki JPK i kliknąć w opcję Pobierz UPO.

potwierdzenie wysyłki jpk

Po kliknięciu w tą opcję na dysku komputera zostaną zapisane UPO do zaznaczonych JPK VAT.