0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć - jak wprowadzić?

Wielkość tekstu:

Korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć wiąże się ze zmianą prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabytych w towarów, materiałów czy surowców. W określonych sytuacjach podatnik ma prawo lub obowiązek dokonania takiej korekty.

Kiedy konieczna jest korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć?

Przedsiębiorca w niektórych sytuacjach zobowiązany jest lub ma prawo dokonać korekty podatku naliczonego. Wynika to bezpośrednio z art. 91 ust. 7d ustawy o VAT, na mocy którego podatnik jest zobowiązany do korekty podatku naliczonego od nabyć towarów, surowców i materiałów jeżeli w momencie nabycia przysługiwało podatnikowi prawo do pełnego odliczenia podatku VAT, a w między czasie to prawo uległo zmianie.

Dotyczy to m.in. sytuacji takich jak:

Jak wprowadzić do systemu korektę podatku naliczonego od pozostałych nabyć

W systemie wfirma.pl, aby uwzględnić korektę podatku VAT naliczonego od pozostałych nabyć bezpośrednio w pliku JPK V7, należy przejść do zakładki: EWIDENCJE » REJESTR VAT ZAKUPÓW » DODAJ WPIS, gdzie po uzupełnieniu wymaganych danych i zaznaczeniu opcji BRAK KONTRAHENTA, w zakładce ZAAWANSOWANE należy zaznaczyć pola KOREKTA PODATKU NALICZONEGO OD POZOSTAŁYCH NABYĆ oraz DOKUMENT WEWNĘTRZNY. Kwotę korekty należy wprowadzić w polu PODATEK NALICZONY.

Korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć - dodawanie wpisu

Podczas generowania pliku JPK V7M / JPK V7K kwota korekty zostanie uwzględniona w poz. 45. Jednocześnie wartość korekty zostanie wykazana w części ewidencyjnej wraz z oznaczeniem "WEW".

Korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć jako koszt lub przychód podatkowy

Wartość wyliczonej korekty podatku naliczonego od pozostałych nabyć stanowi koszt uzyskania przychodu, który należy ująć w KPiR na podstawie dowodu wewnętrznego w zależności od rodzaju korekty:

  • korekta podatku naliczonego in minus - należy wystawić DW dokumentujący wydatek przez zakładkę WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » DOWÓD WEWNĘTRZNY, gdzie jako SCHEMAT KSIĘGOWY należy ustawić KOSZTY PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI. Wystawiony w ten sposób dowód wewnętrzny będzie ujęty w kolumnie 13 KPiR - Pozostałe wydatki.

Korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć - dodawanie przychodu

  • korekta podatku naliczonego in plus - należy wystawić DW dokumentujący przychód przez zakładkę PRZYCHODY » INNE PRZYCHODY » DODAJ INNY PRZYCHÓD » POZOSTAŁE PRZYCHODY (DW), gdzie jako SCHEMAT KSIĘGOWY należy ustawić POZOSTAŁE PRZYCHODY. Wystawiony w ten sposób dowód wewnętrzny będzie ujęty w kolumnie 8 KPiR - Pozostałe przychody.

Korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć - dodawanie kosztu 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów