Faktura korygująca pozycje faktury - wystawianie dokumentu
Faktura korygująca pozycje faktury wystawiana jest zarówno przez czynnych podatników VAT, jak również zwolnionych w sytuacji gdy została stwierdzona pomyłka lub zaistniało inne zdarzenie zmieniające dane np. cenę sprzedaży lub ilość towaru, jakie powinny znaleźć się na fakturze pierwotnej.
Faktura korygująca - czynny podatnik VAT
Fakturę korygującą pozycje faktury przez czynnego podatnika VAT można wystawić w zakładce PRZYCHODY » SPRZEDAŻ poprzez oznaczenie wybranej faktury i skorzystanie z funkcji MODYFIKUJ » KORYGUJ POZYCJE FAKTURY znajdującej się na menu głównym.
Dodatkowo, w polu UZASADNIENIE KOREKTY należy podać powód wystawienia faktury korygującej.
Tak wystawiona korekta zostanie ujęta w rejestrze VAT sprzedaży (w dacie potwierdzenia) oraz w Księdze Przychodów i Rozchodów lub Ewidencji Przychodów (w dacie wystawienia korekty).
Wystawiona faktura korygująca pozycje faktury będzie widoczna w zakładce PRZYCHODY » SPRZEDAŻ, a przy fakturze pierwotnej pojawi się ikona informująca o wystawionej korekcie.
Faktura korygująca - podatnik zwolniony z VAT (nievatowiec)
Fakturę korygującą pozycje faktury przez podatnika zwolnionego VAT należy wystawić poprzez zakładkę PRZYCHODY » SPRZEDAŻ, gdzie po zaznaczeniu faktury na liście z górnego paska menu należy wybrać opcję MODYFIKUJ » KORYGUJ POZYCJE FAKTURY.
W polu UZASADNIENIE KOREKTY należy podać powód sporządzenia faktury korygującej.
Tak wystawiona korekta zostanie ujęta w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów lub Ewidencji Przychodów (w dacie wystawienia korekty).
Zapisana korekta faktury będzie widoczna w zakładce PRZYCHODY » SPRZEDAŻ, a przy błędnej fakturze sprzedaży pojawi się ikona informująca o wystawionej korekcie.
Faktura korygująca bez określonej daty odbioru korekty
Niekiedy zdarza się, że w trakcie wystawiania korekty nie jest nam znana data potwierdzenia odbioru przez odbiorcę. Związku z czym ważne jest aby prawidłowo oznaczyć to w systemie. Wówczas w trakcie wystawiania faktury korygującej w polu DATA POTWIERDZENIA należy oznaczyć pozycję BRAK.
Oznaczenie tej funkcji spowoduje, że wystawiona faktura nie zostanie ujęta w rejestrze VAT sprzedaży, a jedynie w KPIR.
Następnie, gdy będzie znana data potwierdzenia odbioru korekty należy zaznaczyć fakturę na liście i z górnego paska menu wybrać opcję ROZLICZ » UDOKUMENTOWANO KOREKTĘ.
Wówczas, we wprowadzonej w powyższy sposób dacie odbioru, faktura korygująca zostanie ujęta w rejestrze VAT sprzedaży i tym samym ujęta w deklaracji VAT.
Jak wystawić fakturę korygującą pozycje faktury i zmienić stan towarów na magazynie?
W sytuacji, gdy użytkownik poprzez wystawienie faktury korygującej chce wpłynąć na ilość towarów znajdujących się na stanie magazynowym musi pamiętać, by w zakładce ZAAWANSOWANE zaznaczyć opcję WYWOŁAJ SKUTEK MAGAZYNOWY.
Jeżeli do zwracanych produktów zostały przypisane daty ważności dodatkowo konieczne będzie określenie do jakiej partii powinny one zostać przywrócone z uwzględnieniem dat ich ważności. Wówczas po zapisaniu faktury korygującej pojawi się okno przypisania partii, gdzie należy wpisać właściwą ilość zwracanego produktu w polu PRZYWRACANA ILOŚĆ biorąc pod uwagę partie z właściwą datą ważności wskazaną w kolumnie DATA WAŻNOŚCI PARTII. Kolumna MAKSYMALNA ILOŚĆ informuje o maksymalnej ilości produktu jaka w ramach danej partii może zostać przywrócona na magazyn.
W ten sposób produkty zostaną przywrócone na stan magazynu do partii, z których zostały pierwotnie zdjęte biorąc pod uwagę daty ważności. Więcej na temat dat ważności w systemie w artykule: Daty ważności produktów w magazynie.