Zaliczka na podatek dochodowy - jak obliczyć w systemie?
Aby mogła zostać wygenerowana zaliczka na podatek dochodowy w systemie w pierwszej kolejności należy uzupełnić (jeśli nie były uzupełniane w momencie zakładania konta) podstawowe informacje dotyczące rozliczania podatku dochodowego w zakładce: USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY.
Zaliczka na podatek dochodowy - jak ją wyliczyć?
Kolejny krokiem jest wybór okresu, za który generowana jest zaliczka.
W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej lub w okresie w którym nie miała miejsca sprzedaż, należy mimo to wygenerować w systemie zaliczki na podatek dochodowy, ponieważ zaliczki na podatek dochodowy wyliczane są narastająco na podstawie wprowadzonych danych. Dzięki temu zostanie w prawidłowy sposób wygenerowane zeznanie roczne.
Składki ZUS a zaliczka na podatek dochodowy
Aby w systemie zaliczka na podatek dochodowy została prawidłowo wyliczona, należy w pierwszej kolejności rozliczyć opłacone w danym okresie składki ZUS. W przypadku deklaracji ZUS DRA, które są generowane w systemie możliwe jest rozliczenie ich w dwojaki sposób. Można dokonać tego bezpośrednio w zakładce START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE zaznaczyć opłaconą deklarację i w górnym menu wybrać funkcję ROZLICZ a następnie wprowadzić faktyczna datę zapłaty składek.
W przypadku gdy deklaracje ZUS DRA nie są tworzone w systemie wówczas odliczenia składek można dokonać bezpośrednio przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy. Więcej informacji na ten temat w artykule: Wprowadzanie składek ZUS wyliczonych poza systemem
Aby wyliczone zaliczki na podatek dochodowy zostały prawidłowo uwzględnione w deklaracji rocznej, należy rozliczyć je w systemie po ich faktycznym opłaceniu. Służy do tego funkcja ROZLICZ. W przeciwnym wypadku będą one widniały jako nieopłacone w zeznaniu rocznym.
Zaliczka na podatek dochodowy a inny przychód
W celu uzupełnienia kwoty dochodu osiąganego z innej działalności gospodarczej, podczas wyliczania zaliczki na podatek dochodowy w systemie należy zaznaczyć okienko PROWADZĘ INNĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ.
Wówczas uaktywni się okno, w którym należy wpisać dochód narastająco z innej działalności.
Jeśli wprowadzimy dochód z innej działalności gospodarczej, będziemy zobowiązani wprowadzać go także w kolejnych miesiącach, aż do końca danego roku podatkowego. Istotne jest to ze względu na to, że zaliczki na podatek dochodowy wyliczane są narastająco na podstawie wprowadzonych danych.
Nieaktualność wyliczonej zaliczki
W przypadku gdy dokonamy zmian w zapisach w okresie w którym zaliczka na podatek dochodowy została już wygenerowana wówczas przy zaliczce w zakładce START » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY pojawi się ikona informująca o nieaktualnej zaliczce na podatek.
Wówczas w takim wypadku należałoby sporządzić korektę o czym więcej w artykule: Korekta zaliczki na podatek dochodowy w systemie